Özgür Kaya - Keyifli Oteller

Bir Profesyonelin Rüyası : Sota Cappadocia

Adında da anlaşılabileceği gibi Kapadokya'nın merkezinde ama en sessiz sakin tepesinde yer alan Sota Cappadocia, profesyonel çalışma hayatını bırakıp hayallerinin peşine düşen Nil TUNCER'in hikayesidir.

 

Nil İstanbul'daki profesyonel çalışma hayatını bırakıp daha önce defalarca geldiği ve doğasına aşık olduğu Kapadokya'ya sekiz yıl önce yerleşmeye karar veriyor. Burada farklı butik otellere danışmanlık yaparak yoluna devam ediyor ve bölgenin iyi tanınan otel yöneticilerinden oluyor, ta ki Ürgüp'ü kanatlarınızın altına alarak görebileceğiniz tepeye çıkana kadar. Bu tepedeki yapıya aşık olmasıyla Sota Cappadocia'nın hikayesi de başlamış oluyor.

 

Uzun süren bir yolculuk olsa da; yılmadan, doğru insanlarla hayalinin peşinden koşmaya devam ediyor. Yatırımcı ortağı, doğa aşığı Mükerrem Kalkay ve işinin ehli başarılı iç mimar Oytun Berktan'la birlikte hayalin gerçeğe dönüştüğü bir tasarım oteli ortaya çıkarıyorlar.

 

Tesise girdiğinizde sizi ilk olarak samimiyeti ve sıcaklığıyla Nil karşılıyor. Kendisi hem oteline aşık, hem de Kapadokya'ya. Bu vesileyle oteli gezerken ücretsiz Kapadokya rehberliği de almış oluyorsunuz.

 

Sota'nın kendine özgü tasarımla yapılmış yedi adet odası var. Odaların her birinin ismi farklı, bu odalara zamanında içinde ev olarak yaşanırken ne için kullanılıyorsa onun adını verilmiş. Benim kaldığım odanın adı; Kaya Oyma Erzak Odası idi. Odalar doğal haline en yakın şekilde özel denetimlerden geçerek inşa edilmiş, tam bir mağara odada kalabileceğinize hiç şüpheniz olmasın. Sota'nın aynı zamanda tescilli bir yapı olduğunu da belirteyim.

 

Sabah mağaranızda uyandığınızda sizi terasta Ürgüp manzaralı muhteşem bir kahvaltı bekliyor. Özenle hazırlanmış ev yapımı ve organik ürünlerin kullanıldığı bu kahvaltıyla güne harika bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

Sota'nın mimarisinde teras alanlarına özen gösterilmiş, gün boyunca özellikle akşamüstü Kapadokya bölgesine özgü lezzetlerle bu terasların tadını çıkarmayı unutmayın.

 

Şimdiden iyi eğlenceler.

 

Özgür KAYA

Otel Editörü

Instagram : oozgurkaya