Fatma Damyan / Metanet Katmer

Antep’te güne ya beyran ya da katmer ile başlanıyor. Metanet deyince ilk 'beyran' geliyor aklımıza öyle değil mi? Metanet Beyran Salonu 1975 yılında kurulmuş.

Gültekin usta, buraya gelen müşterilerin "Neden katmer de yapmıyorsunuz?" şeklindeki yoğun taleplerinden sonra 2015 yılında beyran salonunun tam karşısına 'Metanet Katmer Salonu'nu açtıklarını söylüyor. Bana sorarsanız çok da iyi bir girişim olduğunu söyleyebilirim.

 

Antep’e gelmişseniz bence sabah 'beyran' içerek güne başlamalı, ardından da katmer ile devam etmelisiniz. Gültekin ustaya lezzet bakımından çok iddialı oldukları katmerlerinin özelliklerini sordum; öncelikle katmeri taş fırında pişirdiklerini öğrendim ki bunu Antep’te yapan tek mekan burasıymış. İçine giren malzemesinden tutun da pişirilme tekniğine kadar pek çok detay ve lezzet sırlarıyla fark yarattıklarını öğrendim.

 

Metanet’te katmer hamuru çok ince açılıyor. Hamurun kalın kenar uçları alınıyor. İçine bol antep fıstığı, sahan kaymağı, tereyağı ve şeker ilave ediliyor. Usta ellerden çıkan katmer taş fırında çıtır çıtır pişiriliyor ve müşteriye servis ediliyor. Tadına bakmış biri olarak size şunu söyleyebilirim; tek kelimeyle muhteşem bir lezzet! Şeker oranı çok güzel ayarlanmış. İçine giren malzemeler kararında ve ölçülü, hiçbiri diğerinden baskın değil. Yerken baymıyor kesinlikle. Yanında süt ile servis ediliyor.

 

Antep’e gelip de Metanet’te katmer yemeden gitmeyin derim. Ben buraya öğle saatinde geldim ama Antepliler sabah kahvaltılarında bile katmer yiyorlar, bunu öğrendim.

 

Metanet’te katmer dışında simit, kol böreği ve Antep kahkesi de bulunuyor, hepsi taptaze ve günlük üretiliyor. Serviste de oldukça hızlılar. Ekip olarak gittiğimiz mekanda çok güzel ağırlandık. Anteplilerin misafirperverlikleri de çok hoşuma gitti. Sizi memnun etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Güzel anılarla ayrıldım bu büyülü kentten.

 

Gaziantep UNESCO’dan 'Gastonomi Kenti' unvanını boşuna almadı. Herkesin bu güzel kente gelip tarih kokan sokaklarında gezmesini ve bu nefis yemeklerinin tadına bakmasını tavsiye ederim!

 

Instagram: fatma_damyan

fatoscatadlar.blogspot.com.tr