Eşsiz Museum Hotel Kapadokya

Kapadokya Museum Hotel'i tanımlayacak en iyi kelime kesinlikle 'Eşsiz'.

Binlerce yıllık Kapadokya tarihini iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir müze burası. Yanlış okumadınız; adından da anlaşılacağı gibi gerçek bir müze. Sahibi Ömer Tosun tarafından kurulmuş ve çok kıymetli tarihi parçaları bünyesinde barındıran, her yıl resmi görevlilerce envanter sayımları yapılan bir müze otel. Bu özelliğinin yanı sıra; birçok uluslar arası ödül almayı başarmış olan Museum, aynı zamanda Türkiye'nin ilk ve tek *Relais & Chateaux hotelidir.

Museum'a giriş yapıldığı andan itibaren tarihi doku sizi alıp götürüyor. Bütün personel, otel ile ilgili bu tarihi detaylara ve bilgilere çok hakim. Bu sayede otele etkileyici bir giriş yapmanızı sağlıyorlar. Resepsiyon alanından itibaren sürprizlere hazırlanın. Odanıza doğru ilerlerken yüzlerce yıllık mağara koridorlardan geçerek gidiyorsunuz. Muhteşem Kapadokya manzarasında kahvenizi içerken otelin beslediği paçalı güvercinler, kaplumbağalar ve tavus kuşları size eşlik ediyor.

Otuz odadan oluşan Museum Hotel'in odalarının hepsi birbirinden farklı. Antikalarla döşenmiş kaya ve taş odaları ile büyülü bir dünya yaratılmış. Odaların her birinde ayrı bir tarih, ayrı bir hikaye var. Taştan oyularak yapılmış yer altı şarap mahseni odası da var, çeşmesinden şarap akan odası da.

Odalarda yüksek kalite içeren önemli detaylara yer verilmiş. En dikkat çeken ise; misafirlere hitaben yazılmış hoş geldiniz kartı. Otel sahibi Ömer bey'in kaleme aldığı yazıda otel ile ilgili bilgilerin yanı sıra bir de kendisine direkt olarak ulaşabileceğiniz özel numarası yer alıyor.

Museum Hotel, tarihi dokusunun yanında mutfağına da büyük önem vermiş bir tesis. Yerel ve otantik lezzetler ön plana çıkartılarak oluşturulan menüsüne Şef Murat BOZOK danışmanlık yapıyor ve yemeğiniz işinin ehl-i ustaların ellerinden çıkarak harika sunumlarıyla masanıza geliyor. Yemeğin yanında otelin kendi üzüm bağlarından ürettiği şarap da mutlaka tadılmalı.

Kahvaltı ise ayrı bir şölen; tamamen organik ürünlerden hazırlanan kahvaltı, açık havada manzara eşliğinde paha biçilemez bir hal alıyor.

Ayrıca bu tarihi yapıda Kapadokya manzarasına karşı yüzme ve spa olanakları da değerlendirilmeli.

Kısacası eski mağara ve yıkıntı evlerin aslına sadık kalınarak, özenle restore edilmiş Museum Hotel Kapadokya bölgesi için iyi bir örnek olmayı başarmış. Eğer Kapadokya'ya yolunuz düşerse siz de bu 'eşşiz' deneyimin tadına varın.

 Bir daha kalır mıyım?

Sabırsızlıkla o günü bekliyorum.

 *1954 yılında Fransa’da belli bir kalite misyonunu benimsemiş oteller tarafından kurulan Relais & Chateaux, bugün altmış ülke ve beş kıtada beş yüze yakın üye oteli bulunan dünyanın en prestijli otel konsorsiyumlarından biridir. Sadece belli kalite standartlarına sahip karakteristik özellikleri bulunan, lüks ve butik konaklamanın, gurme lezzetlerin ve şarap tadımının en güzel örneklerini sunan butik oteller, şatolar ve restoranlar Relais & Chateaux üyesi kabul edilebilmektedirler. Diğer zincirlerinin aksine oldukça yüksek kalite standartlarına sahip bir kuruluştur.

 

Özgür Kaya

Instagram : oozgurkaya