Şef Serhat Saçkesen'in Leziz ''Enginarlı Pilav'' Tarifi

Gün enginar günüdür ey ahali. Evet ne kadar zahmetli olduğunu bilirim enginar ayıklamanın ama bir o kadar da lezzetli, sağlıklı ve besleyicidir.

Tarlalar enginarla dolup taşarken bence bu ay en doğru zamandır ayıklayıp saklamak için. Salatası, zeytinyağlısı, dolması, ızgarası, tatlısı ve tabii ki bir de vazgeçilmez pilavı olur. Bu sayıda sizlere Egemizin lokal lezzeti olan 'enginar pilavı nasıl olur?' onu anlatıyorum, artık yapıp tatması da size kalıyor.

 

Malzemeler:

1 su bardağı pirinç

1,5 su bardağı su

3 adet enginar

5-6 dal taze soğan

½ demet dereotu

½ demet taze nane

1 limon suyu

Tuz

Kimyon

Karabiber

Zeytinyağı

 

Yapılışı:

Doğradığımız taze soğanları zeytinyağında orta ateşte 3-4 dakika pişirelim. Enginarları üzerine ekleyelim. ½ limon suyunu ve bir çay bardağı suyu ilave edip 7-8 dk pişirelim. Islattığımız pirinçleri, karabiber, kimyon ve tuzunu ekleyip enginarların üstüne ilave edelim. Bir bardak suyu ilave edip kısık ateşte kapağı kapalı şekilde pişirelim. Enginarlı pilavımız piştikten sonra ocağın altını kapatalım ve 10 dk. demlenmeye bırakalım. Daha sonra ½ demet dereotunu, ½ taze naneyi ve yarım limon suyunu ilave edip pilavımıza karıştıralım. Kapağını kapatıp 10 dk. demlendikten sonra servis yapalım.

 

Instagram: serhatsackesen

www.serhatsackesen.com