İçinde Yaşadığın Güzelliklerin Farkına Var!

Samsun 2. Yöresel Ot Yemekleri Festivali / 25 - 29 Mayıs 2016

Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali’nin hazırlıkları ‘İçinde yaşadığın güzelliklerin farkına var’ sloganı ile baharı özlemle beklediğimiz şu günlerde hızla devam ediyor.

 

Samsun’un yöresel otlarını ve ot yemeklerini tanıtmak amacıyla Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun Turizmciler Derneği ve Samsun Turizm Alt Yapı Birliği ile birlikte düzenlenen “Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali” 26-27-28-29 Mayıs tarihleri arasında Sürmeli Köyü ve Sevgi Gölü yanında gerçekleştirilecektir.

 

Festivalin amacı; Karadeniz’de doğanın zenginliğinin, otların çeşitliliğinin ve bu otlarla pişirilen yemeklerin tanıtılarak hem unutulmamasını hem de gelecek kuşaklara aktarılabilmesini sağlamak. Sağlıklı ve doğal beslenmenin öneminin giderek arttığı bu dönemde, otları tanıyıp bilenlerle, tanımak isteyenlerin buluşmasını sağlamaktır.

 

Festival kapsamında “Yöresel Ot Yemekleri Yarışması” ve “En Çok Çeşit Yenilebilir Ot Toplama Yarışması” yapılacaktır. Festivalde yarışmaya katılan yemeklerin tariflerinin bir kitapta toplanarak, gelecek kuşaklara kalıcı bir kaynak bırakılabilmesi amaçlanmaktadır.

 

Festivalde katılımcılar yöresel otlarla yaptıkları yemek çeşitlerini, doğadan topladıkları otları ya da bahçelerinde yetişen otları sergileyebilecek, evde yaptıkları reçeller ve turşularla da katılabilecekler.

 

Festivalde “Yöresel Ot Yemekleri Yarışması” için hazırlanacak olan yemeklerde kullanılacak otlar; mendek, yazı pancarı, diken ucu (mevlicen), sakarca, kaldirik, pelpit, yağlıca, ebegümeci, yaprak çeşitleri, höngül (turp otu), lahana, pazı, ısırgan, kırçan, kuzu kulağı, tere, kaz ayağı, su teresi gibi yöresel otlardır. Yarışmaya bu otlarla yapılan yöresel ev yemekleri, salatalar, börekler, pilavlar, dolmalar ve hamur işleri çeşitleri ile katılınabilinecek.

 

Festivalde ünlü şeflerle canlı mutfak etkinliği, fotoğraf sergisi, resim sergisi, İzcilik Kulübü eğlenceli aktiviteler ve şehir dışından festivale gelenler için ücretsiz Bafra Kızılırmak Deltası gezisi, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu gezisi, Ayvacık gezisi düzenlenecektir. Tüm festival etkinlikleri süresince fotoğraf sanatçıları için fotoğraf gezileri düzenlenecektir.

 

Facebook: samsunotfestivali

samsunotfestivali.com

E-mail: bilgi@samsunotfestivali.com

İrtibat: 0362 432 5104 - 0532 585 4953 (Dilek Genç)