El Verin Enginarın Kalbi Çocuklar İçin Atsın

Geçtiğimiz ay Urla'da gerçekleşen "İkinci Uluslararası Urla Enginar Festivali"nin son gün etkinliğinde enginar tarlasının ortasında long table yemeği düzenlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve Ekonomi Üniversitesi iş birliğiyle geçtiğimiz ay Urla'da gerçekleşen "İkinci Uluslararası Urla Enginar Festivali"nin son gün etkinliğinde enginar tarlasının ortasında long table yemeği düzenledi. "Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı"na (Koruncuk) bağışlanan etkinlik geliri, Urla'nın Barbaros Köyü'nde iki yıl önce temelleri atılan 'Çocuk Köyü' için kullanılacak.

 

Etkinlik boyunca Urla'yı 500 bin kişi ziyaret etti ve toplamda iki milyon enginar satıldı. İzmirli ziyaretçiler haricinde yurt dışından de binlerce ziyaretçiyi ağırladı.

 

Ünlü İsimlerde Festivaldeydi

Enginarlı lezzetleri merak eden birçok usta yazar, medya temsilcisi ve sanatçı Urla’yı ziyaret etti. Cengiz Semercioğlu, Aziz Üstel, Şenay Düdek, Ertuğrul Özkök, Gül ve Kenan Erçetingöz, Emine Ün gibi isimler konuklar arasında yer aldı. Antik Klazomenai Zeytinyağ İşliğinde ve şarap üreticilerinde verilen akşam yemekleri, Necati Cumalı Anı ve Kültür Evinde yapılan kahvaltıyla Urla'nın tarihi değerleri gözler önüne serildi.

 

Şefler Ustalıklarını Konuşturdu

Dünyaca ünlü şefler de enginarlı sunumlarıyla festivale renk kattılar. Şef Wolfgang Goedl; enginar çorbası, panelenmiş yeşil kuşkonmaz eşliğinde ceviz tartar tarifi ile Urla Cumhuriyet Meydanı'nda yer aldı. Fas'ın Royal Mansour Marrakech Oteli'nde son altı yıldır şef olarak görev yapan, 2015 yılında 'Toque d'Or Cuisine' yarışmasında üçüncülük ödülü alan Şef Karim Ben Baba da Marakeş Fas usülü mor enginara yorumunu kattı.

 

"Her Adımda Tarih Var"

İkinci Uluslararası Urla Enginar Festivali'nde enginarın tüm lezzetlerinin dünyaya sunulduğu günün gecesinde yedi üreticinin birleşerek hayata geçirdiği Urla Şarap Üreticileri ve Bağcılık Derneği, "Her adımda tarih var" sloganı ile Urla Bağ Yolu Projesi'ni hayata geçirdi. Urla Bağ Yolu'nun lansmanı da, Urla Şarapçılık'ta düzenlenen geceyle tanıtıldı.