Alaçatı - Tatlı Esinti

Hayatınıza anlam katacak tatlar için Alaçatı sizi çağırıyor.

ALAÇATI

Son yıllarda değişen yüzüyle Çeşme'nin gözde beldesi halini alan Alaçatı, ziyaretçilerini büyüleyen dokusu ve doğal güzellikleriyle cennet ülkemizin sevimli bir köşesi. Yüz elli yıllık tarihinin yansıdığı Alaçatı sokaklarında dolaşırken evlerin güzelliği ile hangi kareyi fotoğraflayacağınızı şaşırabilirsiniz. Beldenin karakteristik özelliklerinden birisi de taş evleri. Arnavut kaldırımlarıyla döşeli dar sokaklarda yer alan bir ya da iki katlı taş evler güzelliğiyle hemen dikkati çekiyor. Alaçatı'daki taş evler koruma altında ayrıca yapılacak yeni binalar da geleneksel mimariye uygun olmak zorunda. Aslına uygun olarak restore edilen evlerin çoğu butik otel, restoran ya da kafe olarak kullanılıyor.

 

Alaçatı'nın tarihçesine kısaca değinecek olursak; 16. yüzyıl itibariyle İzmir ve Çeşme ticari açıdan önemli bir merkezdi. 1800'lü yıllarda güneyi bataklık olan Alaçatı'ya zamanın sadrazamının "Bataklığı kurutun!" buyruğuyla bataklık kurutulur, bir kanal açılır. Açılan kanal daha sonraları gemilerin yanaştığı bir liman olur. Bu çalışmaya zamanın mimari Hacı Memiş Ağa önderlik eder. İmar işinde çalışmak üzere adalardan Rum işçiler getirilir. Rum işçiler limanın kuzeyinde yeni Alaçatı'yı inşa ederek yerleşirler. Sonraki yıllarda Balkanlar'dan gelen mübadillerin bir kısmı da burada iskan edilir. Bölgede yaşayan Rumlar daha çok şarapçılık ile meşgulken yeni gelenler tütüncülük, tarım ve balıkçılığa yönelir.

 

NE YAPILIR?

Alaçatı'ya geldiğinizde yapabileceğiniz çok şey bulunmakta. Alaçatı denince akla ilk gelen şeylerden biri yel değirmenleridir. Rüzgarın bol olduğu beldede eskiden önemli bir işleve sahip olsa da şimdilerde bir kısmı kafe olan yel değirmenleri adeta Alaçatı'nın sembollerinden. Fotoğraflamak için de güzel bir görüntü sunuyor bu değirmenler.

Alaçatı denince akla gelen bir başka şey ise rüzgar sörfü. Dünyanın önemli sörf merkezlerinden birisi olan Alaçatı'da yat limanının çevresinde pek çok sörf kulübü yer alıyor. Burada unutulmaz bir sörf deneyimi yaşayabilirsiniz, daha önce denemediyseniz ders almanız ve rüzgar sörfü için gereken ekipmanları kiralamanız da mümkün. Özel yapısıyla dünyanın kabul ettiği kullanışlı bir rüzgar sörfü alanı olan Alaçatı, yazın çok güzel görüntülere ev sahipliği yapmakta.

 

Alaçatı’nın denize olan kıyısı da Çeşme'nin diğer yerleri kadar güzeldir. Ancak burayı diğerlerinden farklı kılan, denizin iç kesimlere kadar girmesi ve bu içeriye giren bölümlerinde rüzgar sörfü yapmaya elverişli bir ortamın oluşmasıdır. Deniz, iç bölümlerde sığ ve ince kumlarla kaplı olduğundan gerek rüzgar sörfü yapanlar gerekse yüzmeyi amaçlayanlar için idealdir. Bu bölümde sahil boyunca uzanan plajlar göreceksiniz, sayıları az olsa da her biri sizi mutlu etmeye yetecektir. Suyunun serinliği özellikle kavurucu yaz sıcaklarında insanı kendine getirecek ölçüdedir.

 

Alaçatı geceleri eğlenceli, bir o kadar da kendine özgüdür. Kemalpaşa Caddesi'nde yaz akşamları yürümeniz kalabalık nedeniyle neredeyse imkansızdır. Birçok ünlüyle omuz omuza bu sokaklarda dolaşırken birbirinden güzel mekanların rengarenk ışıkları altındaki sohbetlere şahitlik edeceksiniz. Gece hayatına meraklıysanız Alaçatı Port'ta yer alan mekanlar ilginizi çekecektir ya da gündüz beach gece ise club olarak hizmet veren yerleri tercih edebilirsiniz. Hacı Memiş civarında da tarzınıza uygun eğlence mekanları bulabilirsiniz.

 

Alaçatı küçük bir yer, gezip görebileceğiniz başlıca yerler arasında Alaçatı Port, Kemalpaşa Caddesi, Hacımemiş, yeldeğirmenleri, Alaçatı’nın en eski kilisesi olup sonra camiye dönüşen Pazaryeri Camii, Hacı Memiş Camii ve tabii ki Alaçatı evleri sayılabilir.

 

Alaçatı Ot Festivali, Kaybolan Lezzetler, Balık Turnuvası, Sörf Festivali, Uçurtma Festivali gibi önemli festivallere de ev sahipliği yapmıştır. Seyahatinizi planlarken bu gibi festival tarihlerini de dikkate alabilirsiniz.

 

NE YENİR?

Alaçatı'da yemek tam bir keyif... Burada özellikle Ege'nin mutfak kültürünü yansıtan deniz ürünleri, zeytinyağlılar ve ot çeşitlerinden oluşan yemekleri tadabilirsiniz. Restoran ve kafelerin olduğu Kemalpaşa Caddesi’ne geldiğinizde birbirinden güzel yerler arasında seçim yapmakta zorlanacaksınız. Her birinin kendi tarzını yansıtan çok şık bir havası var. Kimi otantik, kimi klasik, kimi mütevazı... Çoğunun Ege çiçekleriyle bezenmiş bahçesi bulunmakta. Bahçe ve iç mekan dışında en çok kullanılan yer ise restoran ya da kafelerin önündeki kısımlar. İlk kez Alaçatı'ya gelen biri yanlarından gelip geçen kalabalığa aldırmadan cadde üstündeki masalarda yemek yiyen insanları gördüğünde şaşıracaktır. Agrilia, Dutlu Kahve, Kapari Bahçe, Kuytu, Asma Yaprağı, Babushka, Alaçatı Port’taki Ferdi Baba ilginizi çekecek yerler arasında olabilir. Yöresel tatlardan dünya mutfağının örneklerine kadar pek çok lezzeti bulabileceğiniz bu şık restoranlarda fiyatların pek çok tatil beldesi gibi yüksek olduğunu da belirtmekte fayda var.

 

Yörenin lezzetli zeytinlerini ve muhteşem karadut reçelini tatmak için Alaçatı'da kahvaltı yapmanızı da öneririm. Kahvaltı için Kuytu Restoran, Furun Pastanesi, İmren Pastanesi iyi bir seçenek olabilir. Bunlar dışında sakızla hazırlanan muhallebi, kurabiye ve dondurma çeşitleri de denenmeli. Dondurma için İmren, Veli Usta, Dondurmino seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Ayrıca İzmir’in meşhur lokmasını damla sakızlı şerbetiyle tatmanın keyfine varabilirsiniz.

 

İzmir'e özgü lezzetlerden biri olan kumruyu da tatmalısınız. Nohut mayalı özel bir ekmekten yapılan bir çeşit sandviç olan kumruyu hazırlayan Kumrucu Şevki, Hikmet, Erol gibi pek çok yer var ben size mekan önermeyeceğim, deneyip kendi favorinizi bulun derim.

Alaçatı sokaklarında gezip yorulduğunuzda ise bir kahve ya da limonata molası vermek isterseniz Köşe Kahve ya da Sailors Orta Kahve’de dinlenebilir, bir taraftan gelip geçenleri izleyebilirsiniz.

 

NE ALINIR?

Alaçatı'ya geldiğinizde günlerden cumartesi ise mutlaka pazarına uğramanızı tavsiye ederim. Alaçatı pazarı ülkemizin en büyük pazarları arasında yer alıyor. Alışveriş yapmasanız bile o renk cümbüşünü görmenizde fayda var. Çeşme civarında yaklaşık yüz çeşit ot yetişiyormuş, ilk akla gelenler; radika, deniz börülcesi, kuşkonmaz, arapsaçı, sarmaşık, ebegümeci, ısırgan, şevketi bostan, gelincik, labada... Bu zenginliğin bir kısmını pazarda görebilirsiniz. Pazarda ot çeşitleri dışında sakız ve dut reçelleri, zeytinyağı, tekstil ürünleri gibi pek çok şeyi bir arada bulabilirsiniz.

 

Eski objelere meraklıysanız Antikacılar Çarşısı ve özellikle Hacı Memiş civarında bulunan antika eşya satan dükkanlar ilginizi çekebilir. Yine bu çevrede çeşitli tasarım atölyeleri, cam ve seramik objeleri satan yerler bulunmakta. Alaçatı Çatladı Kapı çarşısında sabun, duvar süsü, çerçeve, kitap ayracı, broş, takı gibi hediyelik eşyaları bir arada görebilirsiniz.

 

NEREDE KALINIR?

Alaçatı, çoğu eski Rum evinin restore edilmesiyle hizmet sunan butik oteller açısından zengin. Alaçatı’da yaklaşık dört yüz otel bulunmakta. Bu otellerin çoğu ev konforunu ve özel lezzetleri bulabileceğiniz yerler olmakla birlikte fiyatları oldukça yüksek. Bu sebeple Çeşme merkezde konaklamayıp Alaçatı’ya gezmek ya da denize girmek için gelmeyi de düşünebilirsiniz.

 

Temmuz-ağustos ayları Alaçatı'nın en kalabalık zamanları, bu sebeple bence mayıs ve haziran ayları Alaçatı için ideal. Begonvillerle süslü taş evleri, Arnavut kaldırımları, şirin sokakları, sıcak insanları, lezzetli yemekleri, yeldeğirmenleri cafeleri ile masalsı bir dünya sunuyor. Alaçatı'da yapacak o kadar çok şey var ki lezzet duraklarının keşfi bile insana ayrı bir keyif veriyor. Hayatınıza anlam katacak tatlar için Alaçatı sizi çağırıyor.

 

Müberra Bağcı

İnstagram : egedentarifler