Alev Kestelli Tarifi ile Damla Sakızlı Muhellebi

Sütlü tatlı denilince akla ilk olarak, tatlıda ana malzemenin süt olduğudur. Muhallebi, sütlü tatlıların en yalın olanıdır.

DAMLA SAKIZLI MUHALLEBİ

 

Bu sektöre girdiğim ilk yıllardan itibaren ağırlıklı olarak Anadolu mutfağı olan işletmelerde çalıştım. O yüzdendir ki Geleneksel Türk Tatlıları olarak adlandırılan tatlıların benim için önemi ayrıdır. Elimden geldiğince bu konu üzerinde araştırıp kendimi geliştirme ve sizlere de bu konular üzerine yazılar yazma niyetindeyim. Bu ay sizlere genel hatlarıyla Türk tatlılarının sütlü tatlı kategorisinde yer alan Muhallebi tatlısından bahsedeceğim.

 

Sütlü tatlı denilince akla ilk olarak, yapılacak tatlıda ana malzemenin süt olduğu gelmelidir. Bu sayımızda anlatacağım Muhallebi, sütlü tatlıların en yalın olanıdır. Muhallebi kelimesi Arapça süt anlamındaki halib sözcüğünden gelir ve sütlü tatlı anlamındadır. Aroma verici malzemelerimiz olan damla sakızı, toz vanilya ve tereyağını (sadece aroma değil ayrıca kıvamı arttırmak için de kullanılan bir malzemedir) çıkardığımızda geriye kalan malzemeler muhallebi yapımı için yeterlidir. Bu tatlının yapımında dikkat edilecek husus hem malzemelerin ekleniş sırası hem de pişirme süresidir. Muhallebinizde topaklanma istemiyorsanız öncelikle tencerenize sütü döküp ondan sonra kuru malzemeleri (un/şeker) eklemenizi ve pişirmeye başladığınız andan itibaren çırpma teliyle devamlı karıştırmanızı tavsiye ederim. Ayrıca pişirme süresi olarak, yoğun kıvam alan muhallebinizde bir kere bir kabarcık, fokurdama görmeniz yeterli olacaktır. O aşamada hemen ocaktan alıp tereyağı ve diğer aroma verici malzemelerinizi koyduğunuz kabınıza muhallebinizi dökebilirsiniz. İyice karıştırıp tereyağının ve damla sakızının eridiğinden emin olduktan sonra isterseniz kaselerinize dökebilirsiniz ama o zaman muhallebinizin yüzeyinde bir kabuk oluşacaktır. Bunu istemiyorsanız ve benim gibi her yeri aynı kıvamda bir muhallebi yemek istiyorsanız mutlaka arada bir karıştırarak muhallebinizi tamamen soğutmanız gerekir. Bu tatlıyı üzerine vişne, böğürtlen gibi meyvelerden yapılmış reçel veya marmelat ile de servis edebilirsiniz. Muhallebinin şeker oranı o yüzden biraz düşüktür bilginize!

 

Malzemeler:

1 lt. süt

68 gr. un

125 gr. şeker

40 gr. tereyağı

1 adet orta boy damla sakızı

5 gr. toz vanilya

 

Hazırlanışı:

Tane damla sakızını toz haline getirin ve büyük bir karıştırma kabının içine tereyağı, toz vanilya ile birlikte koyun. Muhallebiyi pişireceğiniz tencerenin içine 1 litre sütü dökün. Ayrı bir yerde un ve şekeri harmanlayıp sütün içine ekleyin. Orta ateşte yoğun kıvam alana kadar devamlı karıştırarak muhallebinizi pişirin. Pişen muhallebiyi tereyağı, vanilya ve damla sakızı koyduğunuz kabınıza döküp tüm malzemeler iyice eriyene kadar karıştırın. Muhallebiniz iyice soğuyana kadar ara sıra karıştırın. Muhallebiniz tamamen soğuduktan sonra kaselere boşaltın, üzerlerini strech ile kapatıp buzdolabında en az 1-2 saat bekletip servis edin.

 

Alev Kestelli

Instagram : gbbalev