Kutlu Özemrak / Yunanistan'dan Lezzet Notları

Deniz ürünlerinin en tazesini yiyebilir ve bu mavi-beyaz güzel ülkede kendinizi evinizde hissedebilirsiniz. Hem kültür hem de mutfak olarak bize bu kadar yakın olması insana güven veriyor.

LEZZET NOTLARI

 

Yunanistan denilince aklımıza ilk gelen deniz ürünleridir kuşkusuz. Coğrafyası dolayısıyla deniz ürünlerinin en tazesini yiyebilir ve bu mavi-beyaz güzel ülkede kendinizi evinizde hissedebilirsiniz. Hem kültür hem de mutfak olarak bize bu kadar yakın olması insana güven veriyor. Bu ay lezzet notlarımda adalardaki fiyat performans açısından dengeli restoranlara yer veriyorum. Mutlaka uğrayın.

 

Katerini-Midilli

Katerini klasik bir Yunan tavernası. Deniz kenarı manzarası olmasa da keyifli bir havası var. Dar sokak içinde Yunan müzikleri eşliğinde uzo içmenin keyfi de bir başka oluyor. Yaklaşık on masalı bir yerdir burası. Rezervasyon yaptırmanızı öneririm. Favorilerim; kızarmış karides, şarap soslu ahtapot ve lahana dolması.

 

Nick The Fisherman-Kos

Limana çok yakın olan bu restoran adalar içindeki en favori mekanlarımdan. Cadde üzerinde tahta sandalyelerde üst düzey bir gastronomik deneyim. Özellikle çiğ ya da pişmiş istiridye yiyebilirsiniz. Hemen akvaryumdan alınarak servis ediliyor. Kalamar ızgara ve yoğurtlu mezeleri ise çok leziz. Eğer deniz kenarında yemek isterseniz hemen karşısında Türk asıllı bir hanımefendinin tavernası var orayı da tercih edebilirsiniz ancak önceliği burası olsun derim.

 

Kosmos-Samos

Yugoslav asıllı bir hanımın deniz kenarında ve zengin bir menüye sahip mekanıdır Kosmos. Izgarada bir tuna balığı pişiriyor ki inanılmaz diyebilirim. Papalina ve Yunan kebabını ise denemeden dönmeyin.

 

Pera Vrisi-Samos

Dağın tepesindeki bu restoranda lezzetler de çok yüksekte! Menüde boş yok. Fiyatlar inanılmaz. Abartarak bile yeseniz kişi başı 15 Euro'dan fazla ödeme yapmanız mümkün değil. Menüde geleneksel yemekler de mevcut, mutlaka deneyin. Ancak aracınız olmadan buraya gitmeniz mümkün değil.