Şef Serhat Saçkesen Tarifi / Tavuk Midyesi

Gösterişli menüde Fransızca adıyla yer alan bir yemek annemin bize yıllar önce kahvaltıda yaptığı yumurtalı ekmekti. Bugün vereceğim tarifi de size "Tempura Chicken" diye muhtemelen satmışlardır

TAVUK MİDYESİ

 

Çok şık bir restorana gittiniz ve menüde size tamamen yabancı kelimeler var. Belki de o gün kız arkadaşınızla ilk buluşmanız ve yük tamamen sizin omuzlarınızda, zor durumdasınız. Tamamen ilk isim aşinalığı yaşadığınız yemeği sipariş edeceksiniz ki bu çok normal bir hamle. Biz profesyoneller bile bazen bu duruma düşüyoruz. Sebebi çok açık ki sadece işin içinde olanlar bunu bilebilir, artık her şefin "kendi yemeği" ve kendi koyduğu isimleri var. Çok rastladım gösterişli, menüde Fransızca adıyla yer alan bir yemeğin annemin bize yıllar önce kahvaltıda yaptığı yumurtalı ekmekten çok da farksız olmadığına. Artık bize bizim olanı allayıp pullayıp fahiş fiyatlara satıyorlar. Bugün size vereceğim tarifi de size "tempura chicken" diye muhtemelen ya satmışlardır ya da potansiyel müşterisisinizdir.

 

Düşmeyin bu tuzaklara bize bizden olanı yine bize yabancılaştırmadan satan o küçük esnaf var ya işin büyücüleri onlar işte. Asıl kazan onların önünde kaynar.

 

İki Kişilik Tarif;

 

Malzemeler:

3 adet tavuk göğsü

1 şişe soda

1 yumurta

Alabildiğine un

Kimyon, zerdeçal, kırmızı toz biber, köri

 

Hazırlanışı:

Tavuk göğüslerini önce fileto yapıyoruz yani yatay olarak ikiye bölüyoruz. Daha sonra kuşbaşı doğruyoruz. Bir yumurta ve bir şişe sodayı çırpıyoruz tuz ve karabiber ekledikten sonra unu karıştırarak ilave ediyoruz. Çamur kıvamını alana kadar un eklemeye devam ediyoruz ve sonunda pürüzsüz olana dek çırpıyoruz. Tavuklarımızı bu karışıma yatırarak yaklaşık bir saat beklemeye alıyoruz. Daha sonra tavuklarımızı şişlere takıp tavaya koyduğumuz ve kızdırdığımız derin yağda altın rengi alana kadar pişiriyoruz. Çok pişirmeyin ki içinde tavuğa lezzet veren suyunu kaybetmesin. Sunumunda evinizdeki tüm toz baharatları üzerine serperek kullanabilirsiniz ben birkaç yakışan baharatı reçeteye ekledim. Yanında eğer severseniz soya sos muhteşem olur. Ayrıca eğer bulamacınızdan arta kalırsa dolabınızdaki sebzeleri de buna bulayarak aynı şekilde pişirebilirsiniz, muhteşem olur. Özellikle göbek marul. 

Şimdiden afiyet olsun.

Serhat Saçkesen

earthling photographer / Şef

İnstagram : serhatsackesen