Blondie Cheff İzem Armağan'ın Mutfağından Palmiers

şeklinden dolayı Elephant Ears (Fil Kulakları) verilmiş bu isimli kurabiye yapması son derece kolay ve az malzeme gerektiren bir tarif.

PALMIERS

"Palmiers" yani şeklinden dolayı Elephant Ears (Fil Kulakları) verilmiş bu isimli kurabiye yapması son derece kolay ve az malzeme gerektiren bir tarif. Hatta benim gibi zeytinsever biriyseniz, milföylerin arasına zeytin ezmesi sürüp, tuzlu bir kuru pasta da hazırlayabilirsiniz.
Ben milföy önererek işin kolayına kaçtım; ama daha sert, kurabiye gibi kuru pastalar isterseniz; kendi kurabiye hamurunuzu kullanın. Milföyle yapılanlar çok daha yumuşak olacaktır.

 

Malzemeler:

4 adet milföy hamuru

1 su bardağı toz şeker

Bir avuç yaban mersini

 

Hazırlanışı:

Milföy hamurları iyice yumuşadığında yan yana dizin. Bir merdane yardımıyla birbirlerine birleştirin. Üzerlerine bolca toz şeker serpin ve merdane ile üzerinden geçin. Toz şekerin tam bir ölçüsü yok aslında ama bol bol serpmeniz gerekiyor; çünkü kuru pastaya tek tat veren şey toz şekerdir. Milföy hamurlarının arasında boşluk olmamasına dikkat edin. Ardından, hamurun her iki ucundan başlayarak eşit bir şekilde sıkı sıkı sararak ortaya kadar gelin. Bir folyoya sararak veya kapalı bir kap içinde buzdolabında bir saat kadar bekletin. Rulo halindeki hamuru buzdolabından çıkartın. Yağlı kağıt serdiğiniz veya yağladığınız bir tepsiye, ince ince dilimleyerek dizin. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında, 10-15 dakika kadar (renkleri hafif kızarıncaya dek) pişirin.

Yukarıdaki malzemelerle hazırlanan kuru pastalarda toplam 1500 kkal bulunuyor. 100 gr toz şekerde yaklaşık 400 kkal bulunmakta ve 1 su bardağı tozşeker yaklaşık 185 gram gelmekte. 1 adet hazır milföy hamuru ise 50 gr gelmekte ve yaklaşık 190 kkal. 20 tane kuru pasta çıktığı düşünülürse,

1 adet kolay kuru pastanın kalori değeri: 75 kkal

 

İzem Armağan

Instagram : blondiecheff