Biscotti (Biscotti Di Prato)

Biscotti di parato ya da Cantucci olarak bilinen bu çok eski ve klasik İtalyan bisküvisi; Toskana'da bulunan Prato kasabasıyla anılarak Prato'nun bisküvisi olarak bilinir. Bunun nedeni;

1858 yılında Antonio Mettei Prato'da küçük bir fırın açar ve bu bisküvileri yapmaya başlar. Kendi tarifiyle hazırlanan ve Antonio Mettei adı verilen biscottiler, üçüncü nesil ailesi tarafından üretilip bütün İtalya'ya satılmaktadır.

 

Biscotti Latince kökeni ile iki defa pişmiş anlamına gelmektedir, bunun nedenini tarifi verirken aşağıda anlatacağım. İtalya'da biscotti geleneksel olarak Vin Santo denilen tatlı şarapla birlikte yemek sonrası ikram edilir ve içine batırılarak yenilir ancak tabii ki kahvenin yanında bolca tüketilen bir bisküvidir. Orijinal tarifi bademlidir ancak bugün fıstıklı, fındıklı ve kuru üzümlü olarak çeşitli şekillerde yapılmaktadır.

 

Malzemeler:

280 gr un

150 gr toz şeker

3 yumurta

5 gr kabartma tozu (1 çay kaşığı)

1 çay kaşığı vanilya

145 gr soyulmuş badem

1 çay kaşığı tuz

 

Hazırlanışı:

Bir kabın içerisinde yumurta ve vanilyayı karıştırıp bademleri ekleyin. Başka bir kapta un, şeker, tuz ve kabartma tozunu karıştırın, bu karışıma yumurta ve bademli karışımı da ekleyip iyice hamur haline getirin, sonra bu hamuru ikiye bölerek 5 cm kalınlık ve 25 cm uzunluğunda bir hamur haline getirin. Daha sonra fırın tepsisine yağlı kağıt koyup bu hamurları 180 C fırında 25 dakika pişirin, sonra çıkartıp soğuduktan sonra 3 cm kalınlığında kesip tekrar fırın tepsisinde 5 dakika pişirin; işte "biscotti" yani iki defa pişmiş buradan geliyor. Çıkartıp ters yüz yapıp diğer yüzünü de 5 dakika pişirin çıkartıp soğuduktan sonra bir kavanozda çok uzun süre saklayarak çay ve kahve ile birlikte tüketebilirsiniz.

 

Chef Geovani

Consultant Kitchen Chef / Cooking Teacher 

Instagram : chefgeovani