Blondiechef İzem Armağan'ın Mutfağından Somonlu Kuskus

Akşama şunun şurasında ne kaldı ki ? Balıkçıdan alacağınız bir adet somonla bu akşam sizde sevdiklerinize modern sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Malum günümüzde herkes herşeyde bir rekabet halinde değişen sunumlar ve tadlarda bunlara daha çok ön plana çıkartabilirsiniz.

Balıkçıdan aldığınız somonu tenceremize güzelce yerleştirmeden önce içerisine bir yemek kaşığı kadar tereyağ koyuyoruz.

(somonun tavaya yapışmaması için içersine pişirme kağıdı da yerleştirebilirsiniz.) Daha sonra Kuskusu üzerinde yazan pişirme talimatlarına göre pişiriyorsunuz. Daha sonra bir adet kırmızı soğanı küçük küçük doğrayıp tavada zeytinyağında biraz renkleri kahve rengine dönene kadar kızartıyoruz. Daha sonra içersine tuz karabiber ekleyip kuskusumuzu tabağa alıp üzerine somon ve dereotu ile birlikte servisedebilirsiniz. Biraz da Limon a ne dersiniz ?

 

Malzemeler:

 

3 parça somon

1 paket kuskus

1 adet kırmızı soğan

1/2 çay bardağı beyaz şarap (TERCİHEN)

1 adet limon

2 yemek kaşığı tereyağ 

Bir tutam dereotu

Bir tutam tuz

Bir tutam karabiber

 

Hazırlanışı:

1. Kaynama noktasına gelen suyun içerisine göz kararınca zeytinyağı ve tuz atıyoruz. Daha sonra kuskusu ekleyip paketin üzerinde yazan talimatlardan bir dakika önce ocaktan alıyoruz.

2. Kırmızı soğanları ince ince doğruyoruz. Önceden ısıttığımız tavada kavrulana kadar pişirdikten sonra kuskusları da süzüp üzerine ekliyoruz.

3. Çelik tava kullanıyorsanız pişirme kağıdını tavanın iç boyutu kadar kesip içerisine yerleştirin. Eğer Teflon tava kullanıyorsanız bu işlemi yapmanıza gerek yok.

4. Kullandığınız tavanın içerisine tereyağı kızdıktan sonra dikkatlice somonu yerleştirip üzerine beyaz şarabı dökün ve rengi hafif açık pembeye dönünceye kadar pişirin.

5. Kuskusu alta alıp üzerine de hazırladığımız somonu servis edebilirsiniz. Ben sunum için dereotu ve limon kullanarak tabağımı zenginleştirdim. Sizler de dilerseniz bu şekilde sevdiklerinize modern sunumlar hazırlayabilirsiniz.

 

İzem Armağan

Instagram : blondiechef