Minestrone Çorbası

Minestrone, İtalya'nın tarihi kadar eski bir çorbadır. Roma İmparatorluğu'ndan önce Roma Cumhuriyeti'nde yapılan bu yemek biraz da yaşam şartlarından dolayı ortaya çıkmıştır.

O dönemlerde vejetaryen yaşayan Romalılar; fasulye, havuç, kereviz, soğan, kuşkonmaz ve mercimek yetiştirir, bu sebzeleri pulte denilen un ve tuzun karışımından oluşan bir suya ekleyerek içerlerdi. Ancak bir süre sonra bu yemeğin içinden un çıkarıldı ve unlu yemekler sadece yoksulluk göstergesi olarak anılmaya başlandı. Daha sonra asiller bu çorbanın sağlıklı olduğunu keşfederek tekrar sofralarına dahil ettiler. 16. yy'da domates ve patatesin Avrupa'ya girmesiyle birlikte bu iki malzeme çorbaya eklendi ve orijinal reçete değişti hatta içine domuz yağı ile sakatat bile eklendi. Ancak bu gelenekselliğini kaybetmiş yemek kalmış sebzelerle değil, taze toplanıp haşlanan sebzelerle yapılır. Güzel bir kış çorbası olan bu yemek sezonsal sebzelerle hazırlanırsa çok lezzetli olur. Dilerseniz içine kısa makarna da koyabilirsiniz.

 

Yapılışı:

500 gr. Bal kabağı

300 gr. Yeşil fasulye

Bir sap Pırasa

400 gr. Patates

12 adet Cherry domates

2 adet Havuç

6 sap Kıyılmış maydanoz

150 gr. Sızma zeytinyağı

Bir tutam Tuz, karabiber

 

Hazırlanışı:

Sebzeleri soyup küçük küçük doğrayın, zeytinyağı ve tuz ekleyerek soteleyin ve yarım litre suda kısık ateşte haşlamaya bırakın. Yaklaşık 40 dk. kontrol ederek su seviyesini ayarlayabilirsiniz. En son üzerine kıyılmış maydanoz ekleyerek servis ediniz. İsterseniz bu çorbaya 300 gr. haşlanmış nohut ya da 200 gr. haşlanmış kısa makarna ekleyebilirsiniz.

 

Chef Geovani

Consultant Kitchen Chef / Cooking Teacher 

Instagram : chefgeovani