Deniz mahsulleri ziyafeti  

Yaz kış yaşayan Bodrum’un çekirdek kadrosu çok iyi bilir, Berk balığı. Biraz balıkçı meyhanesi biraz balık restoranı tarzında bir yer.

Yaz kış yaşayan Bodrum’un çekirdek kadrosu çok iyi bilir, Berk balığı. Biraz balıkçı meyhanesi biraz balık restoranı tarzında bir yer.

Bodrum’ da her zaman alternatifler vardır fakat samimi ve lezzetli bir yer istiyorsanız Berk Balığı tercih edebilirsiniz. Balık restoranlarında daima aradığım bir şey vardır, tüm deniz mahsüllerinin formülü; tazelik, marine etme ve pişirme.

Bunların hepsini başarı ile yapıyor Berk Balık. Restoran aile tarafından işletiliyor daha doğrusu artık hepsi aile olmuş. Restoran sahibi Hüsnü baba ara ara masanıza misafir oluyor, şarkılar söylüyor, sizinle rakı içiyor ama hiçbir zaman rahatsız edecek boyutta olmuyor. Müşteriyi iyi okuyorlar, mesafeyi kaçırmıyorlar.

Balıklar günlük, buz dolabı zengin. İlk olarak soğuk mezeler ile başladım hepsi çok tazeydi. Ara sıcaklar benim için çok önemli. Tereyağlı karides toprak güveçte geldi karidesler, üstelik jumbolardan yapılmış. Tereyağının aroması sarımsakla birleşip karidesi inanılmaz bir lezzet şölenine çevirmiş. Ağzınızda dolu dolu karidesi hissediyorsunuz ayrıca tereyağını kıvamında yakmışlar bu da lezzeti ikiye katlıyor.

Karidesle başlayan sıcaklar şölenine ahtapot ızgara ile devam ettim. Genelde Yunan Adaları’nda ahtapotu asarak kuruturlar ve sonra pişirme işlemine alırlar. Bizde bu uygulama Ayvalık’taki bazı restoranlar  haricinde pek uygulanmaz. Ona rağmen ahtapotun yüzgeçleri ile pişirme kıvamı oldukça başarılıydı. Baharatlarla tatlandırılmış ahtapot çok yumuşak ve lezzetliydi. Restoran sahibinin özellikle tattırmak istediği sübyeyi de denedim. Mürekkebi ile birlikte pişirilen sübyenin lezzetini beğendim fakat öncekiler kadar başarılı değildi. Mürekkepten oluşan görüntü ve tat herkesin damak tadına uymuyor, merak ediyorsanız denemelisiniz. Şiş kalamar ve kalamar dolmasını da denedim tabi ki iyi marine edilmiş şişler rakıyı şenlendirdi. Dolmanın içindeki peynir kaşar peyniri ve İzmir tulumu ile karıştırmış ve kalamara çok yakışmış. Lüks restoran konforundan uzak olan Berk Balık tahta sandalyeleri ve dekoruyla kendinizi oranın bir parçası gibi hissetmenizi sağlıyor. Ara ara ise şarkılara eşlik ediyor ve mekan sahibi ile kadehlerinizi sağlığa kaldırıyorsunuz.

Balık yemeye midemizde pek bir yer kalmasa da Lidakilerin tadına bakmak istedim. Balığa sinmiş taze iyot kokusunu hemen hissediyorsunuz tam kıvamında pişirilmiş tek kelime ile muhteşemdi. Yolunuz Bodruma düştüğünde Halikarnas diskonun hemen yanında olan Berk Balık iyi bir alternatif olarak tercih sebebi.

Fakat mutlaka bir gün önceden rezervasyon yapın yoksa yer bulma şansınız olmayabilir. Fiyatlara gelince kişi başı 80-90 tl arasında bir hesap ödüyorsunuz. Berk Balık yaz – kış açık.

Berk Balık Bodrum


 


 

Yazı: Kutlu ÖZEMRAK

Sosyal medyadan takip etmek için

INSTAGRAM : YEME_ICME_ASKINA

FACEBOOK/ Yeme içme aşkına