Kapadokya Mekan Önerileri

''Hayat Yiyince Güzel'' Sloganıyla Meltem Avcı'dan Kapadokya Mekan Önerileri.

Cihan Unlu Mamuller ve Pide Fırını

Öncelikle çok uzun zamandır severek takip ettiğim Türkiye'nin ilk dijital dergisinde sizlerle buluşacak olmaktan dolayı inanılmaz heyecanlı ve mutlu olduğumu belirterek ilk mekana geçmek istiyorum. Ürgüp’de bulunan ve isminden de anlaşıldığı gibi Cihan Fırın'dan hem yöreye özgü ekmek, yağlama, hamursuz gibi unlu mamulleri satın alabilir, hem de oturup odun ateşinde pişen yöresel pideleri samimi ortamında yiyebilirsiniz. On iki yıllık bir işletme olan fırının en beğendiğim pideleri; yumurtalı-kaşarlı ve kıymalı.

 

Ürgüp Pide

Ürgüp otogarın içerisinde bulunan pide salonu on yıldır hizmet veriyor ve menülerinde yaklaşık on beş çeşit pide bulunuyor. Kuşbaşı&mantar&kaşar üçlüsü ve sarımsak&kuşbaşı etten oluşan kendilerine özgü özel pide çeşitleri ile damaklarda fark yaratıyorlar. Hijyene gösterilen özenle herkesin mutfaklarına girebileceklerini belirten işletme; pidelerde dana eti, lezzet katmak için de sadece iç yağı kullanıyor. Bölgenin en uygun fiyatlı pidecisi olduğunu iddia eden Ürgüp Pide'de 10 TL'ye karnınızı doyurabilir ve memnun ayrılabilirsiniz.

 

Green Garden Pide 

Uçhisar'da bulunan Green Garden'da malzemesi isteğe bağlı olarak her çeşit pide yapılabiliyor ama ben kesinlikle bölgeye özgü olan çiğlemeyi denemenizi istiyorum. Bölgede çok az ustanın özel sipariş ile yaptığı ceviz, badem, fındık, fıstık, bal, çikolata, yumurta ve tereyağı kullanılarak yapılan bu tatlı pideye bayılacaksınız. Pide hamuru tam pişirilmeden fırından çıkartılarak belirttiğim malzemeler ve daha tatlı olması istenirse toz şeker de eklenerek odun ateşinde pişiriliyor. Green Garden'a gitmeden önce arayarak sipariş vermeniz gerektiğini unutmayın.

 

Meltem Avcı

Instagram : meloyollarda