Ender Şire ile Lezzet Noktaları ''Adana''

''Daha gezilecek çok yer, yenilecek çok yemek var'' diyen Ender Şire bu sayı itibariyle Travel and Gourmets dergisinde, Adana ile ilgili yazılarıyla bizlerle.

İŞTAH KEBAP

Yoğun mangal dumanları yüzünden bazen uçakların iniş yapmakta güçlük çektikleri şehirden merhabalar. Bu sayı itibariyle Travel and Gourmets dergisinde, Adana ile ilgili yazılarımla sizlerle birlikte olacağım. İlk olarak İştah Kebap'tan bahsetmek istiyorum; kırk yılı aşkın süredir çizgisini hiç bozmadan Adana'ya aynı lezzette kebap yediriyor. Mekanın en iştah açan yemeği 230 gramlık jet kebap. Yanında taptaze salatalar ve buz gibi şalgamla birlikte Adana'ya geldiğinizde mutlaka gidilecek yerler arasında ilk sıraya alınmalı.

 

HAMBURGERCİ MÜKERREM

1986 yılında rahmetli Mükerrem Çiftçi tarafından kurulan Hamburgerci Mükerrem, bugün İkinci kuşak çocukları; Mustafa, Önder ve Onur Çiftçi kardeşlerin yönetiminde. Üç şubesiyle de Adana efsanesi olmuş durumda. Hamburgere taze nane ile lezzet katan formülleri ve yıllardır hiç değişmeyen lezzetiyle ünü Türkiye'nin her yerine yayılıyor. Formülünde benim de katkım olan "Otuzuncu Yıl" menüsü için bile Adana'ya gidilir.

 

ÖZ ASMAALTI KEBAP

1948 yılında kurulan Öz Asmaaltı Kebabın en büyük spesiyali Güveç. Patlıcanın en lezzetli olduğu ilkbahar ve yaz aylarında servis ediliyor ve odun fırınının koltuk ateşinde dört saat boyunca pişiriliyor. Öz Asmaaltı kebapta güveç dışında odun ateşinde pişen et döner kesinlikle denenmeli. Yemeklerden sonra ikram edilen kadayıfı ise tahinli, mutlaka denemelisiniz.

 

ENDER ŞİRE

Instagram :

endersire

endermutfakta