Oreo & Nutella Cheesecake

Bir yemeğin olmazsa olmazı, en önemli ve son halkası; tatlıdır.

Meslek hayatım boyunca pek çok değişik mutfakta çalışma ve yemek deneyimleme fırsatım oldu. Benim için bir yemeğin olmazsa olmazı, en önemli ve son halkası; tatlıdır. Mükemmel giden bir yemeği, ardından gelen kötü bir tatlı mahvedebilir ya da aslında vasatın çok da üstüne çıkamamış bir yemeğin sonunda yediğiniz o mükemmel tatlı, şef ve mekanla ilgili gün boyunca oluşan kötü fikirleri birdenbire aklınızdan silebilir. İşte bu tarif ikinci şıkka giriyor. Bu tarifi bana veren ve cömertliğinden ötürü kendisine teşekkür etmem gereken yegane dostum; Pastry Chef İpek Güraslan'dır. Genelde pastacılar tarifleri için fazla ketumdurlar ama böyle cömert arkadaşlarınız varsa siz de mükemmel tatlıları evinizde yapabilirsiniz.

 

Malzemeler:

125 gr. toz şeker

1 adet limon

100 gr. krema

4 adet yaprak jelatin 

250 gr. beyaz çikolata

500 gr. labne peyniri

300 gr. krema

100 gr. tereyağ

4-5 paket oreo büsküvi

İstediğiniz miktarda Nutella

 

Hazırlanışı:

1. 125 gr. şeker, bir adet limonun suyu ve 100 gr. kremayı kaynatıp içerisine soğuk suda yumuşattığımız jelatini atıyoruz. Karışımı 250 gr. çikolatanın içine ekleyip benmari usulüyle biraz daha erimesini sağlıyoruz.

2. Başka bir kapta 300 gr. kremayı çırpıyoruz ve iyice kabarttıktan sonra içine labne peynirini atıyoruz, labne ile krema iyice karışınca içerisine çok yavaş bir şekilde ganajı ilave ediyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken husus karışımı yavaş hareketlerle çırpmak, hızlı çırpmak karışımı sulandırabilir. 

3. Karışıma daha sonra isteğe bağlı ezilen veya robottan geçirdiğimiz 2 paket oreo bisküviyi ekliyoruz.

4. Daha sonra tabanımızı yapmak için tereyağını eritiyoruz ve çok ince bir şekilde çekilmiş bisküvilerle karıştırıp çemberin altına ince şekilde bastırarak taban oluşturuyoruz.

5. Taban üzerine istediğimiz miktarda, çember kenarlarına gelmeyecek şekilde nutellayı koyup karışımı tüm kalıplara pay ediyoruz.

6. Derin dondurucuda 5-6 saat kalıp kendini toparladıktan sonra çemberden çıkartıp servis edebiliriz.

 

Chef & Food Photographer

Serhat Saçkesen

Instagram : serhatsackesen