Beyaz Şehir ''Belgrad''

Belgrad vizesiz gidilebilmesi, mesafe olarak yakınlığı ve ucuz olması dolayısıyla yılbaşı tatili için güzel bir seçenek.

BEYAZ ŞEHİR BELGRAD

Belgrad (Beograd), Sırpça'da, "beyaz şehir" anlamına geliyor. Sırbistan'ın başkenti Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alıyor. Belgrad vizesiz gidilebilen ülkelerden olması dolayısıyla rağbet gören rotalar arasında. Ucuz bir şehir olması da ekonomik tatil yapmak isteyenler için bir tercih sebebi. İstanbul'dan yaklaşık 1 saat 20 dakikalık bir uçuşla Belgrad'a, Nikola Tesla Havalimanı'na ulaşabilirsiniz.

 

Şehir iki kısımdan oluşuyor: Yeni Belgrad (Novi Belgrad) ve Eski Belgrad. Belgrad Avrupa'nın en eski şehirlerinden olması dolayısıyla tarihi bir dokuya sahip. Tarihi yapıların çoğu 19. yüzyıldan kalma ve Yugoslav izleri ile birlikte Osmanlı ve Avusturya’ya ait izler de taşıyor. Bu sebeple şehri gezmeye "Stari grad" yani "Eski şehir" kısmından başlayabilirsiniz.

 

NE YAPILIR?

Belgrad'da gezilecek önemli turistik yerlerin çoğu şehir merkezinde ve birbirine yakın. Yürümek istemezseniz turistik mekanları gezdiren ücretsiz şehir turuna katılarak belli başlı yerleri görmeniz de mümkün. Tarihi yapıların yanı sıra Belgrad'da cami, kilise, heykel, çeşme ve çok sayıda park da görebilecekleriniz arasında.

 

Kalemegdan Kalesi

Belgrad, Sava ve Tuna nehirlerinin kıyısındaki tepelerde, kale ile limanın birleştiği, Kalemegdan olarak adlandırılan yerde gelişmiştir. Kalemegdan adı Osmanlı döneminde konmuştur, Türkçe kökenlidir, kale ve meydan kelimelerine dayanır. Knez Mihailova Caddesi'nin hemen sonunda yer alan kale, Belgrad'ın görülmeye değer yerlerinin başındadır. Belgrad'ın en eski bölgesi burasıdır. M.Ö 3. yüzyılda kurulan kale, bir dönem Roma hakimiyetinde kalmış, daha sonra Osmanlılar tarafından fethedilmiş. Kale ve çevresinde Osmanlı'nın izleri hala görülüyor. Kaleden nehir manzarasını ve gün batımını izlemek oldukça keyifli. Kale, Belgrad'ın en büyük parklarından olan Kalemegdan Parkı içinde yer alır. Ayrıca buradaki Paşa Konağı, Damat Ali Paşa Türbesi, Sırbistan Zafer Anıtı, Belgrad'ın sembolü olan Çıplak Adam Heykeli, Sokullu Mehmet Paşa'nın çeşmesi, hayvanat bahçesi ve askeri müze görülmeye değer. Kalemegdan'a giriş ücretsiz ve haftanın her günü ziyaret edilebilir.

 

Ada Ciganlija

Tuna ve Sava nehirlerinin üzerinde on altı tane ada bulunur, bunlardan en büyükleri Ciganlija'dır. Ada Ciganlija (çingene adası olarak da anılıyor), bu çevredeki önemli bir rekreasyon alanı. Plajının yanı sıra yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, çeşitli sporları yapmaya uygun alanları da var.

 

Knez Mihailova Caddesi

Knez Mihailova Caddesi şehrin en hareketli ve turistik noktalarından biri. Burada gezinmek ve cadde üzerindeki cafelerde oturup bir şeyler yiyip içmek, sokak müzisyenlerini dinlemek, etrafı seyretmek ayrı bir keyif. Araç trafiğine kapalı, bu caddenin bir ucu Kalemegdan'a, diğer ucu Cumhuriyet Meydanı'na çıkıyor. Caddenin sonunda Özgürlük ya da Cumhuriyet (Trg Republike) adı verilen meydan yer alıyor. Belgrad'ın merkezi olarak kabul edilen meydan Belgrad'ın kalbidir. Aynı zamanda insanlar için bu meydan bir buluşma noktası, çeşitli etkinliklerin yapıldığı bir alandır. Meydanda Sırpların önemli bir lideri olan Kral Mihailo'nun heykeli var. Kral Mihailo Belgrad'ı Osmanlı'dan teslim alan kişi. Bu çevrede Ulusal Müze'yi ve tiyatro binasını da görebilirsiniz. Meşhur Skadarlija da buraya yakındır.

 

Skadarska Caddesi 

Belgrad'da insanlar dışarıda olmayı seviyor; bu sebeple caddeler, sokaklar, restoranlar her daim insan dolu. Arnavut kaldırımlı, şirin ve hareketli bir cadde olan Skadarska Caddesi üzerinde de pek çok restoran, taverna, galeri bulunmakta. Bu yönüyle de turistlerin ilgisini çekmekte olan cadde üzerinde farklı zevklere hitap edebilecek mekanlar mevcut. Eskiden daha çok sanatçıların vakit geçirdiği bir yer iken bugün daha turistik bir hale dönüşmüş.

 

Tasmajdan

Taş meydan anlamına gelen yer, şehrin en büyük parkı. İçerisinden Haydar Aliyev heykeli ve şelaleler var. Buradaki önemli bir Ortodoks kilisesi olan Sveti Marko Kilisesi de gezilebilir.

 

Sveti Sava Kilisesi

Büyük bir Ortodoks kilisesi olan Sveti Sava konum itibariyle şehrin çok görülebilen bir noktasında. Camiye benzeyen bir görüntüsü var. Yapımı 1895 yılında başlamış; çeşitli sebeplerle yüz yıl kadar devam etmiştir, dış kısmı tamamlanmış, iç kısımdaki restorasyon çalışmaları hala sürmektedir.

 

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla; florasan lamba, mikro dalga fırını gibi birçok şeyi icat eden Sırbistanlı bir bilim adamı. Müzede kişisel eşyaları, yaptığı icatlarla ilgili materyaller sergileniyor. Çok büyük olmayan bir müze, yine de rehber eşliğinde gezmekte fayda var. Rehber eşliğinde deneyleri izleyebilir, müze turunuzu daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Müze, şehir merkezine yürüme mesafesinde.

 

Zemun

Zemun, Belgrat’ta canlılığı ve eğlence mekanları ile görülmesi gereken semtler arasındadır.

 

Belgrad’ın önemli özelliklerden bir tanesi canlı gece hayatı. Şehirdeki pek çok bar ve gece kulübü yaz kış her mevsim hareketli yapısı ile Belgrad'ı diğer Balkan ülkelerinden ayırıyor. Tuna ve Sava nehirleri üzerinde yüzen kulüp olarak geçen gece kulübü ve barlar var.

 

Burada saydıklarımız dışında Sırbistan'ın günlük hayatına dair bilgiler edinebileceğiniz etnografya müzesi, otomobil müzesi, Balkan mimarisine örnek olarak Prenses Ljubice Sarayı, bugün belediye binası olan eski kraliyet sarayı görülebilecek diğer yerler arasında. Tuna ve Sava nehirleri üzerinde keyifli bir tekne turu yapabilirsiniz. Ayrıca Sırbistan'a kadar gitmişken ülkenin bir başka güzel şehri Novi Sad'a da uğramak güzel bir fikir olabilir.

 

NE/NEREDE YENİR?

Balkan ülkeleri damak tadı olarak bize yakın. Osmanlı mutfağının etkileri görülüyor. Bunu özellikle çorba, dolma, börek (burek), güveç (guvec), kebab (cevap) gibi yemek isimlerinde görebiliyoruz. Et yemekleri ağırlıkta, bunların başında bir çeşit köfte olan cevabi (cevabcici) geliyor. Balkan ülkelerinin meşhur lezzetlerinden olan bu yemek bizim İnegöl köftesine benziyor. Bir başka köfte çeşidi "pljeskavica" hamburger köftesi ebadında iri hazırlanan bir köfte. Köfteler genelde yanında kaymak/yoğurt ve kırmızı biberli sos (ajvar) ile servis ediliyor. Kuru et yina Balkan mutfağının öne çıkan lezzetlerinden. Bizdeki çoban salataya benzeyen üzerine peynir rendelenen shopska salatası yine bir başka balkan lezzeti. Meyhane havasında müzikli restoranlar yaygın. Bu mekanlarda Sırp müzikleri eşliğinde keyifli vakit geçirebilirsiniz. Deniz ürünleri sevenler için de seçenekler mevcut.

Balkan mutfağında etin yanı sıra hamur işleri de ağırlıkta, özellikle börek çeşitleri bir hayli yaygın. Su böreği başta olmak üzere pek çok börek çeşidi kahvaltı ve öğle yemeği için lezzetli ve uygun fiyatlı bir seçenek. Yemeklerin yanında somun ekmek, poğaça ve mısır ekmeği (proja) tüketimi yaygın. Özellikle öğle yemekleri için pekara denen börek, pizza ve ekmek çeşitlerinin satıldığı pastaneleri çok sık görebilirsiniz. Tatlılarda da yine tulumba, baklava, sütlaç gibi Türk lezzetlerini görebiliyoruz.

 

Belgrad halkı çok fazla çay tercih etmiyor ama kahveye düşkün, "Domaca kafa" Sırbistan'ın yerel kahvesi, Türk kahvesini hatırlatan bir tadı var. Türk kahvesini de (Turska kafa) pek çok yerde bulabilirsiniz. Çoğu yerde kahve servisi cezve ile yapılıyor. Belgrad'da bira çeşitleri yaygın, asıl yerel içkileri ise rakija. Erik, vişne gibi meyveli çeşitleri de var.

 

Belgrat’ta yeme içme kültürü ön planda, bu saydığımız lezzetleri bulabileceğiniz pek çok restoran ve cafe var.

 

NEREDEN/NE ALINIR?

Belgrad hatırası ya da hediyelik olarak el işi ürünler, süs eşyası, takı, magnet tarzı şeyler alabilirsiniz. Pek çok dükkanın bir arada bulunduğu Knez Mihajlova Caddesi alışveriş için ideal. Alkol fiyatları düşük olması dolayısıyla buradan alınabilecekler arasında. Günlük hayata karışmak niyetinde iseniz pazarlarını da gezebilirsiniz. Kalenic Pijaca'da kurulan pazar bunlardan bir tanesi.

 

NEREDE KALINIR?

Belgrad'da öncelikle kalacağınız bölgeyi belirlemekte fayda var. Tarihi yapıların, restoran ve cafelerin yoğun olarak yer aldığı bölge olması dolayısıyla Eski Belgrad (Stari Grad)'da kalmak daha mantıklı. Bu bölgede şehir merkezine çok yakın hostel, apart ya da otel seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

 

Terazije Meydanı'nda yer alan Moskva Hotel şehrin simgelerinden birisi. Belgrad'ın en eski binalarından biri olan ve Alfred Hitchcock, Maxim Gorky, Robert De Niro ve Brad Pitt gibi pek çok ünlünün de kaldığı Moskva Hotel hala hizmet veriyor. Yeni Belgrad'da kalmak isterseniz burada daha lüks otelleri bulabilirsiniz. Merkezden uzaklığı yaklaşık iki km olan bu bölgede çevresinde de yine gezilecek cadde ve parklar bulunuyor. Belgrad, iklim olarak dört mevsim gidilebilecek bir yer ama en soğuk zamanının ocak olduğunu da belirtmekte fayda var. Bununla birlikte Belgrad vizesiz gidilebilmesi, mesafe olarak yakınlığı ve ucuz olması dolayısıyla yılbaşı tatili için güzel bir seçenek. Belgrad'ın tarihi dokusunu solumadan, canlı gece hayatını görmeden, güzel lezzetlerini tatmadan, tekne turu yapmadan dönmeyin.

 

Müberra Bağcı 

Instagram : egedentarifler