Şef İsmail Kaya Tarifiyle

Püf noktaları, detaylı ve pratik anlatımı ile ''Süt Kuzu Boyun'' nasıl yapılır?

SÜT KUZU BOYUN (4 Kişilik)

 

Malzemeler:
4 halka kuzu boyun
3 adet domates
1 adet kereviz
1 adet havuç
1 adet soğan
1 adet pırasa
1 adet defne yaprağı
3 diş sarımsak
10 gr tane karabiber
10 gr tuz
100 gr salça
50 gr çiçek yağı

 

Püresi İçin:
3 adet patates
50 gr tereyağı
50 gr hardal
5 gr tuz
5 gr karabiber

Kayısı Marmelat:
100 gr kuru kayısı
1 adet kırmızı soğan
1 adet maydanoz

Yapılışları:
Bütün sebzelerimizi ayıklayıp iri iri doğradıktan sonra tencereye yağımızı koyup kızdırıyoruz. Öncelikle kuzu boyunlarımızı bu tencerede mühürleyip kaldırıyoruz. Aynı tencerede hazırladığımız bütün sebzelerimizi iyice kavuruyoruz daha sonra salçayı ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Son olarak mühürlediğimiz kuzu boyunlarını da ilave edip karıştırdıktan sonra üzerini kapatacak şekilde suyumuzu ilave ediyoruz. Bu şekilde ara ara suyunu kontrol ederek 45 dk. kadar pişiriyoruz. Daha sonra pişmeye yakın yemeğimizin tuzunu verip 15 dk. kadar daha pişirdikten sonra ocaktan alıp boyunlarımızı sebzelerden ayırdıktan sonra servise hazır hale getirmiş oluyoruz. İsterseniz bütün olarak, isterseniz tifterek servis edebilirsiniz.

 

Püresi için; patatesleri haşlayıp süzüp bir kabın içine alıyoruz. Hardalı, tuzu, toz karabiberi ve tereyağını ilave ettikten sonra iyice çırpıp servise hazır hale getirmiş oluyoruz.

 

Kuru kayısıları zar büyüklüğünde doğrayıp üzerini geçecek kadar suyu verip ocakta haşlıyoruz. Yaklaşık 10 dk. sonra süzüp içine ince doğranmış kırmızı soğanı ve maydanozu ilave edip bekletiyoruz. Bekledikçe hem daha kıvamlı hem de rengi daha koyu olacaktır.

 

Sosu için; yemeğimizi yaptığımız tencereyi ince bir süzgeçte süzüp kendi sosunu kullanabilirsiniz.

 

Afiyet olsun