Diyarbakır Lezzet Noktaları

Meltem Avcı / Melo Yollarda eşliğinde Diyarbakır lezzet noktalarını keşfediyoruz.

HACI HALİT

Yetmiş yıllık üçüncü kuşak bir aile işletmesi olan mekanda Diyarbakır'a özgü yöresel birçok lezzeti bulabilirsiniz. Şimdiye kadar etli ve sulu yemeklerden en çok çeşidi burada gördüm diyebilirim. Mekan pazar günleri hariç haftanın geri kalan her günü sabah 05:00-18:00 arası açık bulunuyor. Sabahın erken saatlerinde çorba ile güne başlayıp öğle yemeğinde onca yemek arasından ne yiyeceğinizi şaşırabilir, saat 14:00 sonrası ise sulu yemeklerin tükenmesiyle tercihinizi kebap çeşitlerinden yana kullanabilirsiniz. Bu arada en çok çeşit cuma günleri oluyor fakat en erken de o gün tükeniyor. Haşlama, kavurma, güveç gibi yemekler sabit olmak üzere her gün farklı yemekler çıkıyor. Kuzu sırt bölümünden yapılan ıstakoz ise rezervasyon usulü satılıyor. Zira ben gittiğimde bir tepsi çoktan ayrılmıştı. Gitmeden önce kesinlikle rezervasyon yapmanızı öneririm.

 

ONUR OCAKBAŞI

1964-1976 yılları arasında Merkez Lokantası adı altında sulu yemek ve kebap servisi yapan işletme, lokanta yıkıldığı için 1976-1990 yılları arasında Günaydın Lokantası adını almış. 1990 sonrası baba mesleğini devralan Vedat Günaydın tarafından konsept ve sunum farklılaştırılarak en beğenilen mekanlardan biri haline gelmiş. Mekanı ön plana çıkaran bence kesinlikle kebabın yanındaki mezeler. Bir yağlı ekmek ve ezme yapıyorlar ki sadece bu ikisi için bile giden var. Kebaptan önce masanıza gelen tüm meze ve salatalar ücretsiz, yemek de sınırsız. Her şeye bayılacaksınız ama kemikli, kuşbaşı, sebzeli kebap ve lüle kebabını mutlaka deneyin. Etlerin lezzetinin sırrı ise Vedat beyin yıllardır aynı kasaptan, her sabah ertesi günün etini gövde halinde kendi elleriyle seçmesi, üç gün dinlendirildikten sonra kendilerinin işleyerek lokum kıvamına getirmesiymiş. Pazar günleri dışında haftanın geri kalan her günü bu lezzetleri tadabilirsiniz.

 

PİRZOLACI MEHMET USTA

İlkokuldan sonra çıraklıktan ustalığa doğru yükselen Mehmet usta 1992 yılından beri Eski Yoğurt Pazarında bulunan mekanında hizmet veriyor. Mekanda Mehmet ustanın pozitif enerjisi, samimiyeti ve hoş sohbetinden sonra kuşbaşı ve pirzolayı yemeye doyamayacak, kebapların yanında sunulan köy yoğurduna bayılacaksınız. Mehmet ustanın meşhur kuşbaşı ve pirzolasından elli kilo sipariş veren, senin etlerini yiyince sanki pikniğe gidiyorum diyerek mutluluğunu anlatmaya çalışan, ayrıca Diyarbakır'ın siyaset ve iş dünyasının her kesiminden müdavimleri var. Mekana gelen müşterileri de benim rastladığım kadarıyla daimi, en az Mehmet Usta ve oğlumdan öte dediği yirmi iki yıllık çalışanı Aziz kadar da tatlıydı. Dikkatimi çeken en önemli unsurlardan biri; porsiyonların oldukça doyurucu ve fiyatların bu kadar ünlü olmuş bir yere göre gayet uygun oluşuydu.

 

Meltem Avcı / Melo Yollarda

Instagram : meloyollarda