"Christmas Cakes"

Şef Selçuk Ceylan Yılbaşı sofralarınızı renklendirecek ve tatlandıracak enfes bir pasta tarifini ve güzel yılbaşı mesajını Travel and Gourmets Dergi'de bizlerle paylaştı.

CHRISTMAS CAKES

Yılbaşı yemeklerine fazlasıyla özen gösterdiğim için; eylül ayı içerisinde zihnimde oluşturduğum "Christmas Cakes" konsepti, nihayetinde sizlerin de sofralarınızda yer alacak şekilde bu fotoğraf karesine sığmış oldu. Christmas Cakes öncesi ziyafete, güzel bir bal kabağı çorbası ile başlayıp bal kabaklı risotto ve hindi rosto ile devam edebilirsiniz -ki ben öyle yapmayı planlıyorum. Şimdiden hepinize güzellikler ve lezzet dolu bir yıl diliyorum.

 

PUMPKIN SPICE LATTE CAKE

Malzemeler: 

2 adet Kek (Sevdiğiniz şekilde)

150 gr. Tereyağı

150 gr. Krem peynir

200 ml. Yoğun krema

1+½  cup Pudra şekeri

1 cup Bal kabağı püresi

2 tatlı kaşığı Tarçın

1 tatlı kaşığı Nutmeg (Muskat)

1 tatlı kaşığı Toz karanfil

1 tatlı kaşığı Toz zencefil

 

Hazırlanışı:

1. Krema peyniri, tereyağı ve 1 cup pudra şekerini çırpıp iki kekin arasına yayın.

2. Krema ve ½ cup pudra şekerini çırpın. Diğer kapta ise baharatların yarım ölçekleri ve bal kabağı püresini karıştırın.

3. Kekin üst kısmına kremayı yayın, orta kısmına ise bal kabağı püresini krema ile hafif karıştırın. Üzerine tel süzgeç ile baharatlarını serpin. On altı kişiye filtre kahve ile mutluluk aşılayın.

 

 

 

 

ROSE WINTER CAKE

Malzemeler:

Unsuz kek (Mississippi Mud Pie reçetesinden)

70 cl. Roze şarap

5 adet Armut

2 adet Kabuk tarçın

2 adet Yıldız anason

2 adet Zencefil

10 adet Karanfil

1 cup+1 cup+1 cup Şeker

150 gr. Tereyağı

150 gr. Krem peynir

 

Hazırlanış:

1. Armutları soyup şarap, şeker ve baharatlar ile beraber armutların büyüklüklerine göre ortalama 20 dakika pişirin ve iyice soğumaya bırakın. Kalan şarabı sos kıvamına gelene kadar kaynatmaya devam edin.

2. Bir kap içerisinde tereyağı, şeker ve krem peynirini homojen olacak şekilde çırpın ve kekin üzerine yerleştirin. Onun üzerine soğumuş armutları dizin.

3. Bir sos tenceresinde şeker ve iki kaşık suyu 8 dakika pişirin ve yağlı kağıt üzerine ince tabaka olacak şekilde yayın. 10 dakika sonra kırarak karamel şekerlerini üzerine koyun. Şarap sosunu da dökerek kahve ile ikram edin.

 

Şef Selçuk Ceylan 

 
Instagram : 
hamurundavar
selcukceylann