Selçuk Ceylan'ın Özel Tarifi : Dark Bear Stew (Biralı Yahni)

İrlanda mutfağından “Dark Bear Stew - Biralı Yahni” tadıyla kalbinizi fethedecek.!

Siyah Bira ile tanışmam kültür merkezinde çalışırken bir oyun sonrası stres atmak için bara gitmemle başladı. Oyunculardan birinin mesleği bir bira fabrikasında tadımcı olarak çalışan kimya mühendisiydi. Birayla aram iyi olmadığı için gelen siyah bira dikkatimi çekmiş, ‘’Bu nasıl bir bira?’’ sorumla öğrenmiştim. İrlanda birasıymış, diğer biraların aksine bardağı 18 dakikada doluyor ve arpası karamelize edilerek hazırlanıyormuş. Merak ettim ve sipariş ettim. Kremamsı ve hafif tadıyla kalbimi fethetti. Daha sonraları tariflerimin bulunduğu ajandamı karıştırırken karşıma çıktı; İrlanda mutfağından “Dark Bear Stew”.

“Dark Bear Stew” yani birali yahni nasıl olur acaba derken denemeye karar verdim. Bizler genelde yemeklerimize alkolü pek kullanmayız. Kullanılsa da en fazla şarap girer.

Malzeme listemi not alıp alışverişe gitmeye karar verdim. İsterseniz bu sefer de beraber gidelim, ne dersiniz?

-Dana jambon, 2 cm kalınlığında alınmış daha sonra küp doğranmış.
-Yahnilik kemiksiz but, kuşbaşı doğranmış.
-Tuz, Karabiber.
-Şalgam turbu, 1 adet küp doğramış.
-Soğan, 2 adet, iri doğranmış.
-Havuç, 3 adet, iri doğranmış.
-Kereviz sapı, 1 adet, küp doğranmış.
-Defne yaprağı, 2 adet.
-Yenibahar, 2 tatlı kaşığı.
-Kimyon, 2 tatlı kaşığı.
-Bebek patates, 15-20 adet.
-Bal, 1 yemek kaşığı.
-Et suyu, 6 bardak.
-Worcestershire sos, yarım çay bardağı.
-Siyah Bira, 50cc

Alışveriş kısmı bittiyse, misafirler gelmeden mutfağa geçsek iyi olur. Misafirler? Eş-dost davet edilmedi mi? O zaman telefona sarılıp “Bugün yeni öğrendiğim değişik bir tarif deniyorum, tatmak ister misin?” sorunuza “Bu harika olur!” diyecek birilerini davet edin.

Fırına girecek, kapaklı büyük bir tencereye ihtiyacınız olacak. Bir de bu sırada fırınınızı 200 dereceye ayarlayıp ızgara telini orta-alt bölüme yerleştirin.

Tencereniz ocakta orta ateşte ısındıktan sonra başlıyoruz…

·         Biraz zeytinyağı ile 2 cm kalınlığında ve küp doğranmış dana jambonları tavada kızartıp, bir tabağa alıyoruz.

·         Bir kap içerisinde un, tuz, karabiber karışımına kuşbaşı etleri bulayıpbir miktar yağ ile kavurup ayrı bir tabağa alıyoruz.

·         Aynı tencereye şalgam turbu, soğan, havuç, kereviz sapı, tuz, karabiber, defne yaprağı, yenibahar ve kimyon ekleyip sebzeler biraz yumuşayana kadar soteliyoruz.

·         Sebzeler yumuşayınca da jambon ve etleri hemen ardından bebek patatesleri, bal, worcestershire sos, et suyu ve Siyah Birayı ekleyip 200 derece fırında kapağı kapalı olarak 1 saat pişiyoruz. (Burada en önemli nokta şudur: birayı eklerken yavaşça ekleyin ve tencerenin dibini kazıyarak karıştırın. En muhteşem lezzet o kazıdığınız tencere dibindedir.)

·         Fırından almaya yakın tavada 2 yemek kaşığı tereyağı, 2 kaşık unu meyane edip bir miktar kimyon ve karabiberi ekleyin. Fırından yemeği alıp suyundan birazcık meyaneye ekleyip topaklanmadan karıştırın. Daha sonra meyane karışımını tencereye geri koyup karıştırın, sosu kıvamlı olsun.

Ben bu güzel yemeği kızarmış ekmekle yemenizi öneririm. Sosun tadı daha bir lezzetli gelecektir.


Bon Appetit

 

Selçuk CEYLAN

Hamurunda Var / Chipotle

Instagram: hamurundavar