Mövenpick Hotel Hint Yemekleri Festivali

Mövenpick Hotel İzmir'de gerçekleşen Hint Yemekleri Festivali kapsamında Travel and Gourmets Dergi ekibi ve gezi-yemek blogu yazarlarla birlikte özel tadım gecesine davetliydik.

MÖVENPİCK HOTEL İZMİR HİNT YEMEKLERİ FESTİVALİ

23 Kasım 2015 tarihinde Mövenpick Hotel İzmir'de gerçekleşen Hint Yemekleri Festivali kapsamında Travel and Gourmets Dergi ekibi ve gezi-yemek blogu yazarlarla birlikte özel tadım gecesine davetliydik. Düzenlenen gecede Dubai'nin en iyi üçüncü restoranı seçilen Chuntey Restaurant'ın şefi Mohammed Hasib'in Hint mutfağına özgü oluşturduğu menüdeki lezzetleri tatma fırsatı bulduk. Ben de sizlerle bu güzel etkinlik ve hint yemeklerine dair notlarımı paylaşmak istiyorum.

Chef Mohammed Hasib

Yemeklerimizi Mövenpick Dubai Otel'in içinde bulunan Chutney Restaurant'ın şefi Mohammed Hasib hazırladı. Chutney Restaurant üç yıl üst üste Dubai'nin en iyi üçüncü Hint restoranı seçilmiş.

Chutney Eşliğinde Poppadom ve Masala Chaas

İlk olarak Hint Mutfağı'ndan Chutney eşliğinde Poppadom ikram edildi. Chutney'in içinde taze kişniş vardı. Poppadom adı verilen çıtır cipsleri çok sevdim.

Daha sonra hoş geldiniz içeceği olarak Masala Chaas ikram edildi. Cacık ayran arası bir kıvamda yoğurttan yapılmış bu içecekte de taze kişniş vardı. Bu gece kişnişe doyduk diyebiliriz. Ben mutfağımda kişniş tohumunu ara sıra kullanıyorum ama taze kişniş kullanmıyorum desem yeridir.

Aloo Chana Chat

İçecekten sonra Aloo Chana Chat (Nohut Salatası) servis edildi. Salatanın içerisinde patates, zencefil ve olmazsa olmaz taze kişniş vardı. Baharatlar çok güzel ayarlanmıştı. Bizim damak zevkimize uygundu. Vejetaryenler için oldukça güzel ve lezzetli bir salata seçeneği.

Tamatar Shorba

İşte Hintçeyi söktüğüm an geldi. Domates çorbası olduğunu hemen anladım. Domates haricinde içeriği hakkında pek bir fikir oluşturamadım. Üzerinde doğranmış taze kişniş vardı tahmin edebileceğiniz üzere. Yanında Naan servis edildi. Naan aynı bizim boş pidelerimize benziyor.

Murg Malai Kabab

Murg Malai Kabab Hint Baharat marineli tavuk. Adından anlaşılacağı üzere çeşitli baharatlarla marine edilmiş tavuk. Ben tadını beğendim. Benim damak zevkime uydu.

Menüdeki favorilerimden birine geldi sıra. Gosht Korma Awadhi yani Garam Masala ile kuzu incik. İlk fırsatta tarifi deneyeceğim. Hindistan'da inek kutsal sayıldığından dana eti yemediklerini biliyorum. Kuzu eti o kadar güzel pişmiş, baharatlar o kadar güzel ayarlanmıştı ki ağızda dağılan bu eti böyle güzel pişirmek marifet. Şefin restoranının üç kez ödül kazanmasına şaşırmamalı. Yanında garnitür olarak servis edilen basmati pirinç tane tane pişmiş ve yağsız olmasına rağmen çok lezzetliydi.

Kasri Keer

Diğer favorim Kasri Keer Antep fıstığı, cajun ve safranlı puding bizim sütlaçımıza benziyor. Safranın haricinde kakule tadı aldım. Üzeri yeşil fıstıkla süslenmişti. Ben çok beğendim.

 

Masala Tea

Yemek Masala Tea ikramı ile son buldu. Ben sütlü çayı ve baharatı çok sevdiğim için bu çayı beğeniyorum. Masala Tea'de baharatlar önce hafifçe eziliyor sütle karıştırılmadan hafifçe ısıtılıp aroması ortaya çıkarılıyor ve sonra süte karıştırılıyor. Ayrı bir yerde demlenen siyah çayla bu karışım birleştirilip servis ediliyor. Hangi baharatların karıştığı ise şefimizin sırrı.

Sibel Berkem Muhtar

www.pembekekik.com

Instagram: pembekekik