Keklerin Efendisi : Pancake

Antik Yunanlılar tarafından tavada kızartılan kek olarak günümüze kadar ulaşan Pancake şimdi Şef Sercan Çam'ın nefis tarifiyle daha lezzetli

Pancake ilk olarak Antik Yunanlılar tarafından tavada kızartılan kek olarak isimlendirilmiştir. İlk örnekleri buğday unu, zeytinyağı, bal ve süt ile yapılırmış ve kahvaltı öğününde servis edilen bir yiyecek türüymüş. İngiltere'de pancakeler genellikle mayalı kekleri andırır. Kuzey Amerika'da ise pancake hamurunda kabartma tozu kullanılır. Amerika'daki pancakeler İskoç pancakelerine görünüş itibariyle benzer. Küçük yuvarlaklar şeklinde pişirilir. Pancake birçok ülke mutfağında yer edinmiştir. Ülke mutfaklarına baktığımda temel malzemeler aynıyken aroma verecek malzemeler ülkelerin kültürlerine göre değişiklik gösterir. Ülkelerin bulunduğu coğrafik konumları ve damak tatları bu sapmalara neden olmuştur. Afrika'daki bazı toplumlar pancake'i ekmek gibi kalın yapmaktadır. Endonezya'da inek sütü yerine Hindistan cevizi sütü kullanılır. Pancake ve krep hamurunda kullanılan üç ortak malzeme vardır, bunlar; un, yumurta ve süttür. Bu malzemelerden sonra eklenen her malzeme ürünü farklılaştırmaktadır. Şeker ve kabartma tozu hamura eklenerek, boza kıvamına gelen hamur tavada pişirildiğinde pancake olur. Pastacılıkta her üründe olduğu gibi iyi bir pancake yapmanın da püf noktaları vardır.

 

- Akışkan malzemelerin ısısı oda sıcaklığında olmalıdır.

- Kullanılacak bütün kuru malzemeler elekten elenerek havalandırılmalıdır.

- Hamur kabartma tozu yerine karbonat kullanacaksanız, limon suyu ile çözdürmelisiniz ki hamurunuzda acı tat olmasın.

- Marketlerde satılan vanilini değil de gerçek vanilya kullanırsanız pancake'iniz daha lezzetli olur.

- Pancakekinizin daha çok kabarmasını istiyorsanız yumurtanın sarısıyla beyazını ayırmalısınız. Yumurta beyazını derin bir kaseye alın, içine bir çimdik tuz serpin. Mikseri ilk aşamada çalıştırın. Yumurta beyazı yavaş yavaş köpük olmaya başlayınca hızını arttırın. Rengi beyazlaşınca ve bulut gibi bir görüntü alınca en yüksek hızda bir dakika çalıştırın.

- Ekleyeceğiniz un miktarı önemlidir. Hamurun kıvamı boza kıvamında olmalıdır.

- Yumurta sarısı, şeker, un, kabartma tozu ve sütü bir kapta iyice çırpın. Köpük formuna gelen yumurta beyazıyla aynı kapta birleştirin ve spatula yardımı ile altı üste gelecek şekilde karıştırın. Hamuru fazla karıştırırsanız köpükler söner.

- Tavada pişirme işlemi yapmadan önce hamuru dinlendirin.

- Pişirme işlemi yaparken tavanızın ısısı önemlidir. Tavanız önceden ısıtın. İçerisine bıçağın ucuyla tereyağı ya da margarin atın ve yağı tavanın her köşesine yaydırın. Fazla yağı havlu peçete ile alın. 

- Isınan tavanıza yarım kepçe hamuru dökün ve değişimi gözlemleyin. Üzeri göz göz olunca spatula yardımı ile diğer tarafını çevirin.

 

Yazıyı okuyunca canınız çekmiştir diye sizler için pancakeler arasında en sevdiğim çeşit olan muz püreli pancake hazırladım, afiyet olsun. 

 

Muzlu Pancake

Malzemeler:
1 adet yumurta
2 yemek kaşığı şeker
1 su bardağı süt
1,5 su bardağı un
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1 adet muz

Muzu iyice ezin. Yumurta ve şekeri iyice çırpın. Süt, un, kabartma tozu ve vanilyayı ilave ederek kek kıvamından biraz daha koyu olacak şekilde hamur hazırlayın. Püre haline gelen muzu ekleyin. Teflon ya da yapışmaz bir tavaya az sıvı yağ dökün ve kağıt havlu ile yağı dağıtın. Bir büyük kaşık ile hamuru dökün ve kendi kendine yayılması bekleyin. Her iki tarafı da spatula ile çevirerek pişirin. Üzerine pudra şekeri serperek zevkinize göre muz, kivi, çilek, çikolata, bal ya da reçel ile servis edebilirsiniz.

Not: Bu ölçüler ile 12-14 adet pancake elde ettim.