İspanyol Omleti

Dilşah Cırıl, İspanyol Omleti Tortilla Tarifi, Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

İspanya’da tapas barlarda 'Spanish Tortilla' olarak sipariş edebileceğiniz bu çok lezzetli yemeği Katalan bir dostumdan tüm ince noktalarıyla öğrendim. İspanyol omleti İspanya’ya gidildiğinde mutlaka yenilmesi gereken Türk damak tadına oldukça uygun lezzetli bir yemektir. Kahvaltı da dahil olmak üzere tüm öğünlerde tüketebilirsiniz.

Adının 'Tortilla' içermesine aldanmayın, bu yiyecek patates ve yumurtadan oluşmakta ve lezzet olarak bizim yumurtalı patates yemeğimizi andırmaktadır.

İspanya’da eğer bu yiyecekten sipariş ederseniz domatesli ekmek ve bacon ile servis yapılıyor ve oldukça da doyurucu.

Malzeme Listesi; 

·         Yarım kilo patates 

·         3-4 adet yumurta

·         1 adet büyük boy kuru soğan veya bolca taze soğan (isteğe bağlı)

·         300 gram peynir (isteğe bağlı)

·         350 ml zeytinyağı

·         Tuz, karabiber, baharatlar

Önce patatesleri soyup orta büyüklükte parçalar halinde doğrayalım. Zeytinyağını omleti yapacağımız tavaya koyup kızdıralım, kızgın yağa patatesleri ilave edelim, tavanın ağzını kapatarak patatesleri hafif pişirelim.

Yumurtaları derin bir kasede çırpalım, tuz, karabiber ve diğer istediğimiz baharatları ekleyelim.

Pişen patatesleri delikli bir kaşık yardımı ile çırpılmış yumurta kasesine alalım, patatesleri eklerken bir yandan hafifçe karıştıralım ki yumurtalar pişmesin.

Tavada kalan fazla zeytinyağını cam bir kaseye alalım, ikinci defa bu yemeği yapmak istersek aynı yağı kullanabilelim.

Eğer peynir ve soğan koymak istiyorsak, patateslerin yarısını tekrar tavaya koyalım üzerine peynir ve soğanı ekleyip geri kalan yarısını da üzerine ilave edelim.

Peynir ve soğan kullanılmayacak ise patateslerin tamamını aynı anda tavaya alabiliriz.

Tavanın ağzını kapatıp omletin altının iyice pişmesini bekleyelim. Alt tarafı piştikten sonra omleti büyük bir tabak yardımı ile ters yüz edelim, ve diğer tarafını da iyice pişirelim. İşte İspanyol omletimiz hazır!

Bu yemek için bazı önerilerim mevcut: 

- Tarif orta boy tava için verilmiştir. Büyük boy tavada yapılacak ise 1 kg patates ve yaklaşık 8 adet yumurta kullanılıyor. Kullanmanız gereken patatesi tavaya göre oranlayabilirsiniz, önemli nokta şu; kullanılan patates tavayı tamamen kaplamalı, tavanın yarısı dolu olur ise omlet yine lezzetli olmakla beraber istenilen kıvama ulaşmıyor.

- Kullanılan tavanın muhakkak yapışmaz tava olması gerekli aksi takdirde omleti ters yüz etmek mümkün değil.

- Eğer büyük tava kullanılır ise dikkat edelim, patatesleri de eklediğimizde tava aşırı ağır olacağı için çevirmek zor olabilir, ellerimizi koruyalım.

Afiyet Olsun