En renkli 5 dünya mutfağı

En renkli 5 dünya mutfağını seçip kısaca özetledik

LÜBNAN MUTFAĞI

Lübnan mutfağı Güney Doğu, Arap, Ege ve Akdeniz mutfaklarının karışımıdır. Bu yüzden de göz alıcı bir renkliliğe sahiptir. Meze zengini, yoğurdu ve sarımsağı en çok kullanan mutfaktır. Zahter, tabule, humus, lebeniye, falafel bu mutfağın başlıca yemeklerindendir.

 

YUNAN MUTFAĞI

Yunan mutfağı Türk ve İtalyan mutfaklarından etkilenmiş olduğundan zeytinyağı, sebze ve baharatlar bolca kullanılır. Deniz ürünleri bol ve her daim taze olarak tüketilir. Deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekler bu mutfağın baş tacıdır. Türk mutfağında aşina olduğumuz lezzetler, değişik isim ve sunumlarla Yunan mutfağında yer almıştır.

 

İSPANYOL MUTFAĞI

İspanyol mutfağında balık ve et başı çekse de sebze kullanımı da yadsınmayacak şekildedir. Akdeniz ikliminin mucizeleri incir, üzüm, zeytin ve narenciye bu mutfağı zenginleştiren öğelerdir. İspanyol mutfağı denildiğinde aklımıza ilk önce Paella ve Tapas gelmektedir. Son derece renkli ve farklı lezzetleri barındıran İspanyol mutfağı Arap yemek kültürünün etkilerini yansıtır.

 

MEKSİKA MUTFAĞI

Baharat ve acının dostluğu Meksika mutfağının adeta temel taşı gibidir. Bu ayrılmaz ikili sayesinde Meksika mutfağı çeşitlenmiş ve lezzetin doruklarına çıkaran yemekleri ortaya çıkarmıştır. Fasülye, mısır ve meyve-sebze çeşitleriyle yapılan yemekler çokca tüketilir. Taco en favori yiyeceklerindendir.

 

HİNT MUTFAĞI

Kuzey, güney, doğu ve batı olarak dört bölgeye ayrılan Hint mutfağı dünyanın en karmaşık ve çeşitli mutfaklarından biridir. Daha çok vejetaryen yemek kültürüne sahip olan bu mutfakta dana harici et çeşitlerine rastlayabilirsiniz. Baharat ve köri bu mutfağın özü sayılır. Köri bizim kullandığımız şekliyle baharat karışımı bir toz değil, her yemeğin kendine özgü yapılan sosuna verilen isimdir. Tatlıdan tuzluya her yemekte baharata rastlayabilirsiniz.