Kokoreç Kulübü

Hilton İzmir Genel Müdürü Olivier Vetter tarafından kurulan Kokoreç Kulübü, ikinci toplantısını Seçkin Et Mangal’da gerçekleştirdi.

Tanınmış isimlerin üyesi olduğu kulüp yemeğinde Koruncuk Vakfı'na bağışta bulunuldu, vakfın başkanı Işıl Nişli konuşmasında bağışta bulunan kulüp üyelerine teşekkürlerini sundu.

Kulübün üyeleri arasında Muzaffer Tuncağ, Bülent Akgerman, Salih Aslan, Hasan İkat, Işıl Nişli, Kutlu Özemrak, Özgür Kaya gibi sakatat ürünlerini seven isimler bulunuyor. 

Her ay bir kulüp üyesi tarafından mekan belirlenerek düzenlenen yemeklerin bu seferki adresi ise 'Evka 3 Profesorler Sitesi'nde bulunan 'Seçkin Et Mangal'dı. Oldukça zengin olan menüdeki lezzetlerden bazıları şunlardı; Kıvırcık süt kuzu içi uykuluk, dalak, ciğerli bumbar, kuzu tandır, tereyağlı süt kuzu işkembe, kuşkonmazlı küşleme, kokoreç, beyin ve daha birçok sakatat lezzeti masayı süsledi.

Mekanın sahibi Seçkin Aysal, 2011 yılından beri hizmette olduklarını dile getirerek, böyle bir kulüpte yer almanın mutluluğunu dile getirdi.